Płyty OSB – czym są i kiedy można je stosowa...

post cover

Płyty OSB – czym są i kiedy można je stosować?

Płyty OSB niewątpliwie są najpopularniejszym materiałem drewnopochodnym stosowanym w budownictwie. Doskonale nadają się do prowadzenia szeregu różnych prac wykończeniowych. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są płyty OSB?

Płyty OSB, czyli z angielskiego Oriented Strand Board to drewnopochodne płyty warstwowe, kompozytowe. Do ich produkcji stosuje się najczęściej wióry drzewne z drewna świerkowego lub sosnowego, które są tak selekcjonowane, aby miał podobne rozmiary. Następnie są one zlepiane żywicami i prasowane pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze.

Są one oferowane jako jednowarstwowe oraz wielowarstwowe, najczęściej trójwarstwowe. Płyty trójwarstwowe składają się z trzech warstw zazębionych wzajemnie wiórów. Te znajdujące się w warstwie środkowej są ukierunkowane prostopadle do wiórów z warstwach zewnętrznych. To powoduje, że płyty OSB są bardzo wytrzymałe na zginanie i ścinanie.

Rodzaje płyt OSB

W budownictwie używa się różnego rodzaju płyty OSB, a mianowicie:

  • OSB-2 – do ich tworzenia stosuje się żywice mocznikowo-formaldehydowe, które są nieodporne na wodę, głównie stosowane są do wnętrz i pomieszczeń nienarażonych na wilgoć lub też trzeba wtedy pomalować je lakierem

  • OSB-3 – spajane żywicznym klejem poliuretanowym, ponadto zewnętrzne warstwy wykańczane są żywicą melaminowo-uretanową, wyróżniają się wysoką wytrzymałością, odpornością na wodę, mogą być stosowane na zewnątrz i do środka

  • OSB-4 – ich technologia produkcji jest podobna do płyt OSB-3, ale charakteryzują się one mocniej sklejonymi wiórami, więc są jeszcze bardziej trwałe i wytrzymałe

Aktualnie w sprzedaży najczęściej spotkać można płyty OSB-3, które są najpopularniejsze. Są one oferowane w różnych wymiarach, na głównie 1250×2500 milimetrów, ale także w formatach większych i mniejszych. Grubość płyt wynosi na ogół od 6 do 25 milimetrów. Można kupić je jako modele z krawędziami prostymi lub wyposażonymi w pióra i wpusty do łatwiejszego montażu.

Zastosowanie płyt OSB

Jak zostało już wspomniane, płyty OSB to materiał wszechstronny. Oto przykładowe zastosowania:

  • poszycia na więźbach dachowych pod papę podkładową lub gonty bitumiczne

  • obudowa ścian w domach z konstrukcji szkieletowo-metalowej lub drewnianej

  • zabudowywania szkieletowych ścian działowych

  • zabudowywania skosów poddaszy

  • okładziny podłóg na legarach

  • budowy podbitek dachowych

  • budowa szalunków

Również mogą być one wykorzystywane jako materiał wykończeniowy we wnętrzach lub nawet do produkcji oryginalnych mebli. Mogą być one malowane na różne kolory lub pokryte lakierem bezbarwnym.

Montaż płyt OSB

Zasadniczo płyty te są łatwe w obróbce oraz montażu. Do cięcia polega się stosowanie pilarki stołowej lub ręcznej pilarki elektrycznej bądź też zwykłej piły ręcznej. Do łączenia płyt stosuje się wkręty do drewna lub gwoździe pierścieniowe. Można także montować je z użyciem kleju. Przy montażu trzeba pamiętać o tym, aby nie łączyć ich na styk, ponieważ materiał może się rozszerzać pod wpływem wilgoci w pomieszczeniu.

osb-2