Odpowiedni dobór kratki kominkowej

post cover

Odpowiedni dobór kratki kominkowej

Dobór kratki kominkowej wydaje się być rzeczą błahą, jednak jest to błędna teoria. Kratki kominkowe wpływają bowiem na przepustowość powietrza i bezpieczeństwo naszych domowych kominków. Zatem zanim wybierzemy się do sklepu po najładniejszą kratkę kominkową, warto prześledzić, na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Rozmiar dopasowany do mocy wkładu

Kratka o odpowiednio dobranym rozmiarze zapewnia poprawną cyrkulację powietrza i zapobiega zniszczeniom, takim jak: odpryski i awarie, będące efektami przegrzania. Pamiętajmy o tym, gdyż kominki wyposażone w kratki o zbyt małym przekroju, mogą ulec poważnym uszkodzeniom.

Duży przepływ powietrza

W kominkach obowiązkowo powinno się instalować kratki w formie siatki, typu luft lub fresh, które stwarzają jak najmniejsze opory przepływu powietrza. Pod żadnym pozorem nie powinno się instalować w kominkach kratek z żaluzjami, które można zamykać, odcinając tym samym przepuszczanie powietrza.

Odpowiednia ilość kratek

Ilość kratek kominkowych, które zamierzamy zainstalować, powinna być dokładnie dopasowana do konkretnego modelu kominka, mocy wkładu, a także stanu, jakości i rodzaju instalacji kominkowej.

Metalowa podstawa i solidne wykończenie

Kratki kominkowe zawsze powinny być wykonane z metalu. W kominkach nie wolno instalować kratek plastikowych oraz wytwarzanych z innych, topiących się pod wpływem ciepła surowców. Wykończenie kratek powinno zabezpieczać je przed uszkodzeniami i być odporne na wysokie temperatury. Najczęściej stosowana w tym celu jest farba proszkowa.

Kratka kominkowa jako zakończenie kanału cieplnego jest niezwykle ważnym elementem, bez którego trudno o prawidłowe funkcjonowanie kominka. Dlatego dobór odpowiedniej kratki kominkowej to zadanie, które każdy właściciel kominka powinien potraktować bardzo poważnie.