Jak stosować sztukaterię wewnętrzną?

post cover

Jak stosować sztukaterię wewnętrzną?

Sztukateria to metoda ozdabiania ścian, która jest wykorzystywana od wieków, aby nadać wnętrzom bardziej dekoracyjny charakter. Elementy tego typu doskonale urozmaicają gładką powierzchnię dużych ścian i ożywiają pomieszczenia.

Nowoczesna sztukateria wewnętrzna to przede wszystkim bardzo szeroki wybór różnych elementów takich, jak listwy dekoracyjne, rozety, gzymsy, pilastry, kolumny i bonie. Dodanie takich elementów sprawia, że ściana zyskuje wyraźną strukturę, nabiera głębi i staje się znacznie bardziej atrakcyjna. Jeśli sztukateria wewnętrzna zostanie pokryta kolorem, jeszcze bardziej podkreśli to jej ozdobny charakter i dodatkowo urozmaici wnętrze. Poszczególne dekoracje wykorzystuje się do podkreślenia architektury pomieszczenia, np. drzwi, okien, czy kominka. Doskonale zastąpią tradycyjne ramy obrazów oraz luster.

Warto pamiętać, że dzięki użyciu odpowiednich elementów można łatwo optycznie powiększyć pomieszczenie. Na przykład zastosowanie kolumn i pilastrów sprawi, że pokój wyda się wyższy. Dzięki umiejętnemu położeniu listw uda się także zatuszować takie mankamenty jak krzywizny ścian, a także stworzyć wrażenie wnęk. Wykorzystanie sztukaterii wewnętrznej ogranicza jedynie wyobraźnia osoby projektującej wystrój danego wnętrza.

Podobne zastosowania znajduje także sztukateria zewnętrzna, która urozmaica bryłę budynku i nadaje jej dużo bardziej dekoracyjny charakter. Jest to prosty sposób na stworzenie oryginalnej, wyróżniającej się elewacji również w przypadku domów jednorodzinnego.

Dowiedz się więcej: http://sklep.styroplast.pl