Energooszczędny dom jednorodzinny – na co zwró...

post cover

Energooszczędny dom jednorodzinny – na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne budynki energooszczędne nie wymagają tak dużej energii do ogrzewania, co przekłada się na niższe koszty ich eksploatacji. Tego rodzaju budynkami nazywa się generalnie takie, które zużywają co roku około 70 kWh/m2, podczas gdy zwykłe domy od 150 do nawet 200 kWh/m2 – dotyczy to, oczywiście, energii przeznaczonej do ogrzewania domu. Jak można zmniejszyć jej ilość?

Przede wszystkim budynki energooszczędne są projektowane i budowane tak, aby można było zmniejszyć ich koszty utrzymania. To powoduje, że ich stworzenie jest droższe od domów tradycyjnych, niemniej jednak taka inwestycja jest w stanie zwrócić się dość szybko.

Kluczowe kwestie dla domów energooszczędnych:

  • właściwie zlokalizowana działka budowlana, która będzie pozwalała na umieszczenie budynku w orientacji południowej

  • dokonanie podziału domu na strefy termiczne – różnica pomiędzy pomieszczeniami nie powinna wynosić więcej niż 8 stopni Celsjusza

  • stosowanie wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych do przegród zewnętrznych

  • uzyskanie jak najwyższej szczelności przegród, w tym okien i drzwi, ścian, podłóg, dachu

  • eliminacja problematycznych mostków termicznych, które tracą dużo ciepła

  • zamontowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

  • stosowanie energii odnawialnych, na przykład instalacji solarnej, która może być stosowana do podgrzewania wody czy ogrzewania domu

  • zamontowanie energooszczędnych systemów grzewczych, przykładowo pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego

  • stosowanie energooszczędnego wyposażenia AGD i oświetlenia

  • zminimalizowanie zużycia wody, na przykład poprzez stosowanie specjalnych spłuczek czy armatury oszczędzającej wodę

Czy to się opłaca?

Energooszczędne domy to ciekawa propozycja, która nie jest jednak jeszcze tak popularna w Polsce. Główną przeszkodą są wysokie koszty związane z budową domu z zastosowaniem energooszczędnych technologii, co powoduje, że jest to rozwiązanie tylko dla wybranych.

Warto jednak zainteresować się rozwiązaniami energooszczędnymi, niekoniecznie związanymi z zakupem drogiego wyposażenia, na przykład pomp ciepła, ale odpowiednie materiał izolacyjne, zniwelowanie mostków termicznych czy też energooszczędne wyposażenie potrafią zdziałać bardzo dużo w zakresie zmniejszania rachunków za prąd, gaz czy też w przypadku zakupu paliwa stałego do ogrzewania budynku.

Warto skontaktować się ze specjalistami w dziedzinie budownictwa energooszczędnego, którzy będą mogli przeprowadzić analizę i zaproponować odpowiednie rozwiązania, aby dom nie był tak dużym obciążeniem finansowym w trakcie jego eksploatacji.

energy-efficiency-154006_640